Nya krav på energideklarationer – vad innebär de i praktiken?

Nya krav på energideklarationer – vad innebär de i praktiken?

Arbetet med energideklarationer står inför flera förändringar, med nya regler, energiklasser och möjligheten att använda energirenoveringsplaner. Inför konferensen Energideklarationsdagen den 26 januari 2027 har vi ställt några frågor till energispecialist Peter Karlsson. Peter medverkar som talare på konferensen på temat energirenoveringsplaner och är kursledare för SIFUs utbildningar inför certifiering till energiexpert och energikartläggare.

Hej Peter!

Du har lång erfarenhet inom energiområdet och är både certifierad energikartläggare och energiexpert. Vad är det som gör energifrågor så intressanta att arbeta med?
Jag har alltid varit intresserad av byggnaders funktion och energianvändning, särskilt befintliga byggnader och möjligheten att få vara med och utveckla och effektivisera dem, samtidigt som det görs på ett bevarande sätt med användaren i centrum.

Det händer mycket just nu som påverkar arbetet för en energiexpert med nya regler och föreskrifter. Kan du nämna ett par förändringar som kommer att ha en betydande påverkan på arbetet med energideklarationer?
Några viktiga förändringar som har införts eller håller på att implementeras är den nya byggnadsklassen A0, som skapar spännande möjligheter för byggnader att vara en del av lösningen för energitillgång. Dessutom kommer fastighetsägare att kunna använda renoveringsplaner för att energieffektivisera en byggnad till en ny energiklass, i linje med Sveriges mål för klimatneutrala byggnader till 2050.

Du håller kurser för både erfarna och blivande energiexperter – vilka är vanliga frågor som du stöter på som man vill diskutera?
En vanlig fråga är hur komplexa byggnader ska normaliseras för att verifiera dess energianvändning och energiklass. Det är en fråga som ofta kräver diskussion, inte minst eftersom de nya byggreglerna inte gör det tydligare hur man ska gå till väga.

På Energideklarationsdagen kommer du att föreläsa om energirenoveringsplaner. Vilka är de största utmaningarna med att ta fram och beräkna en plan?
En av de största utmaningarna är att identifiera rätt åtgärder, se hur de kan kombineras på bästa sätt och förstå vilka synergieffekter de kan ge tillsammans.

Du har varit med både som talare och deltagare på Energideklarationsdagen i många år – vad skulle du säga att man som deltagare får med sig från konferensen?
Du blir uppdaterad på det senaste inom området och får samtidigt möjlighet att träffa och utbyta erfarenheter med kollegor i branschen. 

 

Peter Karlsson, energispecialist, Enkon
Peter är seniorkonsult inom energi och miljö med fokus på tekniska installationer, byggnadsfysik och energieffektiv fastighetsdrift. Med erfarenhet från entreprenörs-, förvaltar- och konsultsidan har han en bred förståelse för energi- och fastighetsfrågor. Peter är certifierad OVK-besiktningsman, energiexpert och energikartläggare samt diplomerad totalkonsult.

 

Här kan du läsa mer om och anmäla dig till Energideklarationsdagen 2027 >





















Fler artiklar från SIFU: